HizmetimizdeArmamız

Düşünceleriniz

 

Analiz “Liderlik ve Ekip Ruhu”

“ANALİZ”
Liderlik ve Ekip Çalışması..
Değerli okuyucular! “Liderlik ve Ekip Çalışması”adını verdiğim bu yazımı Yayder’imiz için kaleme aldım.
Bildiğiniz üzere derneğimiz kurulduğu tarih olan 1993 yılından bu yana 5 ( beş ) başkan gördü..
1 Cemil Yıldırım
2 Mehmet Türker
3 Abdullah Coşkun
4 Arif Yıldırım
5 Recep Güneş
Yukarıdaki isimlerini saydığımız hemşehrilerimiz derneğimizde başkan olup yönetimlerini kurup 93 yılından bu yana derneğimize ve hemşehrilerimize hizmet ettiler..
Geldik 2013 yılı eylül ayına,ve 2 ay sonra,yani Kasım Ayında derneğimizde seçim var..
Her yıl seçim öncesinde kulaktan kulağa afaki haberler dolaşır,yok şu adaymışta yok bu adaymışta, yok o aşağı mahalledenmişte,yok bu yukarı mahalledenmiş bir çekiştirme,bir mahalle baskısı alır başını gider taki seçime günler kalıp her şey netleşene kadar..
Dedimya Eylül ayındayız ve Yayder’de seçime 2 ay var.Hemen hemen başkan adaylar ı kendilerini göstermeye başladılar.İlk haber Servet Şensoy arkadaşımızdan gelmişti.Başkanlığa aday olduğunu bir çok ortamda açıklamıştı.Onun ardından şimdiki mevcut yönetimde bulunan arkadaşımız Şeref Tekin’den haberler gelmeye başladı.Oda başkanlığa aday olduğunu bildirmiş ve her iki adayda sessiz sedasız çalışmalarına başlamışlardı.
Yayder’e üye hemşehrilerimiz bu iki aday üzerinde kendi aralarında değerlendirmeler yaparken,bir sürpriz yaşandı ve aylar öncesinden adaylığını duyurup projelerini kafasında netleştirmeye çalışan Servet Şensoy’dan gelen açıklamayla üyeler arasında bir şaşkınlık oluştu.Servet adaylıktan çekildiğini duyurmuştu.Tabiki nedenini ve sebeplerini araştırcak değiliz demekki onunda kendine göre geçerli sebepleri vardı.
Durum bundan ibaretken yalnız kalan Şeref Tekin yönetimini oluşturmaya ve çalışmalarını yürütmeye başlamıştı.
Gurbetin çeşitli semtlerine dağılmış olan bir çok hemşehrimiz derneğimize başkan adaylığı konusunda farklı birilerinin daha çıkıp çıkmayacağını merak eder hale gelmişlerdi.Acaba Şeref Tekin tek aday olarak çıkar ve sonucunu hep beraber görürmüyüz diye düşünürken,bir sürpriz daha yaşandı ve derneğin geçmiş yıllarında çok emeği olan,çalışmaları olan “Ramazan Yıldırım” aday olduğunu duyurdu..
Dedimya değerli okuyucular,derneğin başkanlık seçimine 2 ay var ve şu anda adaylığı kesinleşmiş 2 arkadaşımız var.Ramazan YILDIRIM ve Şeref TEKİN…
Burda yazıma bir virgül koyup tekrar başa dönmek istiyorum.

Liderlik ve Ekip Çalışması…
Bu söylediğim vasıflara yani liderlik vasfına herkes sahip değildir.Ve herkes tam bir ekip ruhu oluşturup mükemmel çalışmalar yapamazlar.Belki kızacaksınız bana ama bizim toplumumuzda bu vasıflara sahip kişiler çok nadirdir.
1993 yılında kurulan derneğimiz iyi yada kötü şartlarda bugünlere geldi.Toplumumuzun bilgeliğine ve maddiyatına baktığımızda geçmiş yıllarda her ikisininde çokta parlak olduğunu söyleyemeyiz..
Bu şartlarda dahi derneğimizi ve hemşehrilerimizi bir arada tutma gayretlerinden ötürü emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.
Zaman değişti hemde çok değişti,artık toplumumuzun yetişen yeni nesli daha bilgili ve artık toplumumuzun büyük bir oranının maddiyatı daha iyi.Ama şöyle bir baktığımızda,dernekçilik adına sosyal çalışmalar adına memleketimiz ve insanlarımız adına yararlı çalışmalarımız bugün dahi çok zayıf,20 yıllık derneğimizin ve 500’e yakın dernek üyesi,ve nerdeyse binlerce yaykın’lı hemşehrimizin bu büyük potansiyelini,bu büyük gücünü bir türlü kullanamıyoruz..
Seçim arefelerinde siyasetçiler gelir nutuklar atar ve yıllar yılı vaad edilen ve verilen sözlerin gerçekleşmesi için büyük bir hayalle onların ağızlarına bakarız.Seçimler bittikten sonra daha bizi tanıyan olmaz çünkü atını alan üsküdar’ı çoktan geçmiş olmaktadır.Toplum olarak dağınık bir düzen sergileriz,önemli sorunlarımıza birlikte parmak basamayız ve tepki gösterilecek yerlerde tek yumruk olamayız.İşte bu bizlerin önüne geçipte liderlik yapmaya çalışanların tutarsızlıklarından,ekip arkadaşlarının düzensiz çalışmalarından kaynaklanan başlıca sebeplerdendir.
Son yıllarda derneğimizde gözle görünen bir durgunluk bir pasiflik göze çarpmaktadır.Halbuki derneğimizin öncülüğünde memleketimizdeki bir türlü bitmeyen sorunlarımıza bir çare aramak gerekmezmidir.Sosyal çalışmalarımızı dahada çeşitlendirmemiz gerekmezmidir.Kısacası daha aktif bir dernek konumuma 20 yılın sonunda gelmemiz gerekmezmidir..
Evet değerli okuyucular önümüzdeki Kasım ayında derneğimizde seçim var.Ve dediğim gibi adaylıkları kesinleşen 2 adayımız var.
Ramazan YILDIRIM ve Şeref TEKİN
Bu iki adayımızı kısaca değerlendirdiğimizde,her ikiside uzun yıllardır dernekte görev aldılar çalıştılar ( yönetici olarak ) Şeref Tekin’in bir siyasi partide çalıştığını hepimiz biliyoruz.Ama gel gelelimki Derneğe siyaset girmez,girmemesi gerekir.Eğer siyasi çalışmalarını derneğe empoze ederse bu onun ve derneğimiz için sıkıntılara yol açacağını şahsen düşünüyorum.Genelde geçmiş yıllarda dernekçilik adına iyi işler yaptığını biliyorum.
Ramazan Yıldırım’a gelince,oda geçmiş yıllarda uzunca bi süre derneğimizde aktif görevler alıp başarılı çalışmalar yapmıştı.
İşte burda seçimi kazanma ilkesine baktığımızda öne çıkan şey Liderlik ve Ekip ruhu olacaktır.Her iki adayında yönetimlerini oluştururken tam bir ekip ruhu oluşturmaları ve hakikaten yan gelip yatan değil,aktif olarak derneğimiz ve toplumumuz adına çalışacak kişileri almaları gerekmektedir..
Zorlu ama bir okadarda güzel bir seçim bizleri bekliyor.Şimdiden her iki arkadaşımızada başarılar dilerim.Derneğimiz, hemşehrilerimiz ve memleketimiz adına hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan dilerim..
Gazi KORKUT…

Yorum ekle

Görüşleriniz Bizim İçin Önemli Teşekkür Ederiz...


LogomuzBayrağımız

Takvim

Temmuz 2020
P P S Ç P C C
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1