HizmetimizdeArmamız

Düşünceleriniz

 

ÖLÜM
Her canlı ölümü tadacaktır.bunu yaşayan herkes görecektir.dinimize göre ölüm bir son değil,yeni bir hayatın başlangıcıdır.o başlangıcın ilk kapısı mezardır.bu hayat için dünyada hazırlık yapması gerekir.bu hazırlık sadece Allah ın emirlerini ve peygamberin tavsiyelerini yerine getirmekle olur.
İnsanın ölüsüde saygıya layıktır.o ölmüştür fakat yine insandır.bu dünyada ölmüştür fakat başka bir alem(ahret)için yeniden doğmaktır.
Onun için yeni doğan çocuğu yıkayıp beyaz kundağa sararlar.yeni bir hayata başlayan bu cesedi önce yıkayıp sonra zıbın misali kefenine sarılıp büyük bir merasimle beşiğine indirilir.
Ölen bir müslümanı yıkamak kefenlemek onun için namaz kılıp dua etmek ve bir kabre gömmek Müslümanlar için farzı kifayedir. Hasta ziyareti en güzel adetlerimizdendir.eğer helalleşeceksek kişi hasta olmadan helalleşelim. Hasta olan biriyle helalleşecek olursak,o hasta zaten ikilem içindedir.hayattan ümidi keser iyileşemez olur.demek ki hasta ziyaretindeki görevlerimiz o hastaya moral vermek olacaktır…….
Hasta başında bulunanlar ise devamlı hafif sesli olarak kelimeyi şehadet kelimeyi tevhid ve salavati şerife getirirler.hastaya sende ge-
Tir diye zorlayamazlar.ruh çıkmaya ayaklardan başlar ayaklarını oynatırsa yani parmaklarını ileri geri yaparsa bilki can çıkmaya başlar.ozaman yanında bulunanlar su içirirler kelimeyi şehadeti kelimayi tevhidi ve salavati şerifeyi sıklıkla okurlar.ruhunu teslim eden kimse ayakları kıbleye gelecek şekilde rahat döşeğine yatırırlar kafasının altına yüksekce bir şey konurki yüzü kıbleye gelsin gözleri kıbleye baksın.üzerindeki elbiseleri çıkarılır bir çarşafa sarılır.çenesibaşından birbezle bağlanır.şişmesin diye üzerine bıçak makas gibi demir konur.
Cenazenin yıkanıp kefenlenmesini bu gün görevliler yapıyor.
Cenaze namazı:cenaze namazı kılmak farzı kifayedir.bazı Müslümanlar cenaze namazını kılarlarsa öbür Müslümanların üzerlerinden farziyet kalkar.günümüzde gurbette vefat eden
Fakat cenazesi memlekete giden bir müslümanın cenaze namazı hem gurbette hemde memlekette kılınır mı?sorusu aklımıza geliyor.dini konudan bir sakınca yok,veya ben öyle zannediyorum. adet olmaması bakımından sakınca olur mu olmaz mı takdire bırakıyorum?
Bu konuda bilgisi olan alimlerin yorumlarına ihtiyaç vardır.
Soru::gurbette(vatanı ikamette) vefat eden ve cenazesi köye(vatanı asliye)gien bir müslümanın cenaze namazı hem gurbette ve hemde köyde yani memlekette kılnabilir mi?
Kılınırsa delili(ayet hadis veya kıyas:yaşanmış olay)nedir?
Kılınmazsa delili(ayet hadis veya kıyas:yaşanmış olay)nedir?

Saygılarımla BİLAL HOCA

 

================================================================================

KURBAN


Dinimiz İslam ilahi vahyin ışığında insanları eğitmeğe kıyamete kadar devam edecektir.bu itibarla günümüzün konusu kurban(udhiyye)dır.
Kurban: yaklaşmak, Allah a yaklaştıran, ibadet maksadıyla belirli gün-
de belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak(kesmek)tir.
Yaykının İslam anlayışında: belirli maddi duruma sahip olanların kur
Ban kesmesi zaruri idi. o kişiler köyce belli idi. günümüzde şehir hayaTında köyce belli olan örfler yok olmuştur. Burada ebeveynin rolu büYük olacaktır. Dini yaşantısını her ebeveyn kendine soracaktır.
BİZ KİMİZ. Biz neyiz ne yapıyoruz? Gelelim konumuza

A)kurbanı kimler keser
1=MÜSLÜMAN
2=AKIL VE BALIĞ OLAN
3=SEFERDE OLMAYAN YANİ MUKİM OLAN
4=BELİRLİ BİR MALA SAHİP OLAN(HERKES KENDİ DURUMUNA GÖRE AYARLAR)

B)KURBANLIK HAYVANLAR
1=KOYUN En az altı aylık toklu) ASLI BİR YAŞINI DOLDURMASI
2)KEÇİ =BİR YAŞINI DOLDURMASI.
3=SIĞIRVEYA MANDA iki yaşını DOLDURMASI 4=.DEVE =BEŞ YAŞINI DOLDURMASI GEREKİR.

C)KURBANLIK NASIL OLMALI
1=Besili sağlam hah işte bunu Allah kabul eder demeliyiz yani kurban
Öyle olmalı önce kendimiz inanmalıyız.
2=zayıf kör topal dişlerinin yarısından fazlası dökülmüş yani ayıplı
Olmaması icap eder.bu sence kurban olurmu olmazmı sen kalbinle
İnanacaksın. HABİL İLE KABİLİN kıssasını bilirsiniz.

D)KURBAN NASIL KESİLİR
1=Kurbanlıksu içirilip kıbleye yatırılır ve şu dua okunur.
BİSMİLLAHİ ALLAHU EKBER ALLAHÜMME HAZA MİN-
KE VELEKE İNNE SALATİY VE NÜSÜKİY VE MAHYAYE VE MEMATİLLAHİ RABBİL ALEMİYN.LAŞERİYKELEHU VE Bİ ZALİKE ÜMİRTÜVE ENE EVVELÜL MÜSLİMİYN.
ALLAHÜMME TEGABBEL MİNNİY KEMA TEGABBELTE MİN
İBRAHİYME HALİYLİKE VE MUHAMMEDİN ALEYHİSSALA-
TÜ VESSELAM.

OKUYUP ARAVERMEDEN
ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER LA İLAHE İLLALLAHU VALLAHU EKBER ALLAHU EKBER VE LİLLAHİL HAMD.
BİSMİLLAHİ ALLAHU EKBER.
DER

BIÇAĞI ÇALARSIN KAN AKMAYA BAŞLAYINCA
ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER LA İLAHE İLLALLAHU VALLAHU EKBER ALLAHU EKBER VE LİLLAHİL HAMD ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER LA İLAHE İLLALLAHU VALLAHU EKBERALLAHU AKBER VE LİLLAHİL HAMD,.
EUZÜBİLLAHİMİNEŞŞEYDANİRRACİYM .BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHIYM.
İNNE SALATİY VE NÜSÜKİY VE MAHYAYE VE MEMATİLLAHİ RABBİL ALEMİYNE LA ŞERİYKELEH.
SADAGALLAHUL AZIYM…….
SÜBHANE RABBİKE RABBİL IZZETİ AMMAYESİFUN VE SELAMUN ALAL MURSELİYN VELHAMDÜLİLLAHİ RABBİL ALEMİYNEL FATİHAH…………

KURBANINIZ MUBAREK OLSUN
HAYIRLARA VESİLE OLSUN
SAĞLIĞINIZ DAİM OLSUN
E)KURBAN ETİNİN TAKSİMİ
Bilindiği gibi köyümüzde kurban eTi ortadan ikiye bölünür yarısı zıyret yerine götürülürdü. Ziyret yerinde her haneye birer pay gönderilip herkesin kurban eti yemesi sağlanırdı.şehir hayatında bu ortadan kalktı.kesen kesmeyen belli değil hale geldi.bunun için herkes kendi akrabasını gözetmesi gerekiyor. Yani onlara pay göndermesi gerekiyor.
DEMEKKİ ŞİMDİ KURBANIMIZI ÜÇ PARÇAYA BÖLECEĞİZ
1)KENDİ ÇOLUK ÇOCUĞUMUZLA
2)KOMŞU VE AKRABALARIMIZA İKRAM EDECEĞİZ
3)FAKİR YANİ KESEMEYEN KOMŞU VE AKRABALARIMIZA VERECEĞİZ.

CÜMLENİZİN DİLEKLERİ KABUL OLSUN…..

BİLAL HOCA


===================================================================

YAYKIN’ IN İSLAMI YAŞAYIŞI

Şu anda üç aylara girmiş bulunuyoruz.tüm İslam alemine ve yaykın lılara hayırlar getirmesini mevlamız nasip eylesin. İslam şuurunu nakşeden sadece ilim adamı dediğimiz bu günlerde kenara ittiğimiz hocalar vardı.sözü dinlenirdi! herkes kuran okuma bilmediği için adeta kuran okutma yarışına girerdi.büyüklerin kırmızı çizgileri vardı.geçemezsin.ailede bir düzen vardı.nizam vardı.intizam vardı.

Hele o mevlit cemiyetleri sahi ne oldu? hocam haydi gidelimde bir kuran okuyuver diyenlerimiz ne oldu?Düğünlerimiz ne oldu?abdestsiz gelinle damat yere basmazken bu gün makyajsız yere basmaz yapan nedir? Bu günlerde üç aylara girdik.hiç olmazsa üç ayları yaşayalım,evimizde kuran okuyalım.okutalım!misafire ikramda bulunalım.fakiri doyuralım.seccadeyi yıpratalım.bu gün her evde kuran okumasını bilen var.üç aylarda (mealli)hatim yapsak iyi olur.geçmişlerimize yemek vermiş oluruz.

Peygamber (efen)imizin duasını:-allah ım recep ve şaban aylarımızı bereketlendir ve bizi ramazana kavuştur. Diye dua edelim.Regaip gecesi herkes iki rekat namaz kılsın.evimizde mutlaka kuran okutalım.fakirleri doyuralım.şimdiden üç aylarınız mubarek olsun.

BİLAL HOCA

 

 

Yorumlar   

0 #2 bilal ikiz hoca 03-03-2018 23:24
(SANA HİLAL ŞEKLİNDE DOĞAN AYDAN SORARLAR.DEKİ :İNSANLAR VE ÖZELLİKLE HAC İÇİN VAKİT ÖLÇÜLERİDİR)BAK ARA 189
İLERİDE AY YILDIZ YER YÜZÜNDE.ALLAH adına kurulan ve ALLAH adına ALLAH yolunda savaşan ilk ordunun yani türk ordusunun bayrağı olacaktır. devamı gelecektir
Alıntı
0 #1 bilal ikiz hoca 03-03-2018 23:16
İNSANIN YARATLIŞI(TÜRK BAYRAĞININ DOĞUŞU)
Allahu teala hz.adem as yarattı .adem as iki oğlundan allah kurban etmesini diledi bu oğulların ikisi allah a kurban verdiler.birisi malının en sevdiğinden allah a kurban arz etti.öbürü ise sevimsiz bir şekilde allah a kurban arz etti.birisinin kurbanı kabul edildi birisinin kurbanı kabul edilmedi.en sevdiği malından kurban bağışlayanın kurbanı kabul olundu.iki kardeş arasında bir husumet baş gösterdi.bu husumet neticesinde kurbanı kabul olunanı kurbanı kabul olmayan öldürdü.habil ile kabil dedikleri bu iki kardeş habil ve kabil değil birisi ALİM öbürü ZALİM çünkü kuranda habil ve kabil değilde alim ve zalim olarak geçmektedir.hab il ile kabil tevratın tabiridir.tahri f edilen tevrat.gelelim alim ile zalim in mücadelesine alim i zalim katl(ölüm)eder. alimİN GÖMLEĞİNİN üzerine AY VE YILDIZIN resmi (şavkı)vurmuştu r.gömlek ay yıldız kan kırmızısı şekline bürünmüştür.tür k bayrağı bu şekilde oluşmuştur.baka ra 189 ayette
devam edecek
Alıntı

Yorum ekle

Görüşleriniz Bizim İçin Önemli Teşekkür Ederiz...


LogomuzBayrağımız

Takvim

Kasım 2021
P P S Ç P C C
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4