HizmetimizdeArmamız

Düşünceleriniz

 

KÖYÜMÜZDEN BİR PORTRE

 

AYŞE GÖKÇE ÇAĞLAR

 

 

1970 YILINDA SİNOP DİKMEN YAYKINKÖYÜ YUKARI MAHALLEDE ESKİ BİR EVDE DÜNYAYA GELDİ.BABASI MUSTAFA ANNESİ İSE RABİA HANIMDI.ÇOCUKLUĞUNDA AHRENLERİ GİBİ ODA MAL ÇOBANLIĞI YAPARKEN KAYA KAPMACA,ATEŞ,BELKİDE FİNDİŞ OYNADI.AİLESİNİN EN KÜÇÜK ÇOCUĞU İDİ.4 ABİSİ VE 2 ABLASI OLAN AYŞE İLKOKULU KÖYÜNDE BİTİRDİ.DİPLOMASI ÇOK BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ DEĞİLDİ DESEDE O,İLERDE HAYAT ÜNİVERSİTESİNİ BİRİNCİLİKLE BİTİRECEK VE BİR EFSANE OLACAKTIR. BİR ZAMAN SONRA ESKİYEN VE GÖÇMEYE YÜZ TUTAN ESKİ EVLERİNDEN AYRILARAK YENİ YAPTIKLARI TAŞ EVE TAŞINDILAR.SIRTINDA KENDİ BOYUNDAN BÜYÜK YAYIKLA YUKARI MAHALLENİN ÇEŞMESİNDEN ÇAMURLU VE TAŞLI ARALIĞIN YOLUNDAN UZUN YILLAR SU ÇEKTİ.BABASININ MÜLAYİM BİRİ OLUŞU VE ANNESİNİN ERKEN HASTALANARAK ADAPAZARINDA VEFAT ETMESİNDEN SONRA HAYATI DEĞİŞMEYE BAŞLADI.

 

 

 

ERKEN SAYILACAK BİR YAŞTA ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN BELKİDE HAYATININ EN BÜYÜK KARARINI VEREREK,AİLESİNE KATKI İÇİN HALI DOKUMAK ÜZERE GİTTİĞİ BAFRADA KOMŞU KÖYÜMÜZ OLAN UZUNKIZDAN CIRTLIĞIN MUAMMERLE EVLENMEYE KARAR VERDİ.

 

BU EVLİLİĞNDEN MUHSİN,ELİF VE SUAT ADINDA ÜÇ ÇOCUĞU DÜNYAYA GELDİ.KENDİSİ GİBİ SIKINTI ÇEKMEMELERİ İÇİN ONLARI YETİŞTİRMEYE VE OKUTMAYA ÖZEN GÖSTERDİ.

 

MUAMMER BEYİN CAMBAZ(TECİR) OLMASI, DEĞİŞİK YERLERE GİDEREK HAYVAN ALIŞVERİŞİNDE BULUNMASI, AYŞE’NİN ÇOK ÇALIŞMASINA NEDEN OLDU.GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATARAK YILMADAN ÇALIŞTI.ÇALIŞTI.ÇALIŞTI…BU MÜTHİŞ ÇALIŞMANIN SONUNDA ALLAHÜ TEALANIN ÇALIŞANA HAKKINI VERECEĞİ MUHAKKAKTI.

 

MUAMMER VE AYŞE ÇİFTİ ALLAHIN YARDIMLARIYLA KISA ZAMANDA MAHALLELERİNİN ZENGİNLERİ ARASINDA YERLERİNİ ALDI.MALLARINA MAL PARALARINA PARA KATTILAR.DİĞER TARAFTAN GECEKONDU OLAN EVLERİNİ BÜYÜTEREK 2 KATLI BİR VİLLA ŞEKLİNE GETİRDİLER.BU ARADA MUHSİN, ELİF VE SUAT BÜYÜMÜŞ,SUAT VE ABLASI OKUMAYA DEVAM EDERKEN MUHSİN BABASINA YARDIM EDECEK BOY VE YAŞA GELMİŞTİ.

 

PEKİ EVİNDEN TELLİ DUVAKLI GELİN ÇIKAMAYAN, BABASININ EVİNDEN BİR İĞNE BİLE GÖTÜRMEYEN VE O EZİKLİĞİ ÖMRÜ BOYUNCA TAŞIYACAK AYŞE BU DURUMA NASIL GELMİŞTİ.

 

AYŞE RAHMETLİ ANASI GİBİ İNSANLARI SEVEN ONLARA HİZMETİ KENDİNE DÜSTUR EDİNEN BİRİYDİ.GELENE KAPISI HER ZAMAN YARI AÇIK DEĞİL ARDINA KADAR AÇIKTI.KOCASININ İŞİ DOLAYISIYLA BAFRA’NIN,ALAÇAM’IN,DİKMEN’İN DURAĞAN’IN VE VEZİRKÖPRÜNÜN…GEREK İLÇE MERKEZLERİNDEN OLSUN VE GEREKSE KÖYLERİNDEN OLSUN YÜZLERCE, BİNLERCE İNSAN BU KARDEŞİMİZİN EVİNDE YEMEK YEMİŞ VE YATMIŞTIR.BELKİ BİR GÜNDE ONLARCA KEZ SOFRA KURUP KALDIRMIŞTIR.HİÇ BİRİNE AMA HİÇ BİRİNE YÜZÜNÜ BURUŞTURMAK BİR TARAFA “OFF BU GÜNDE ÇOK YORULDUM” DEDİĞİ DUYULMAMIŞTIR.

 

YA GECENİN BİR VAKTİNDEN SONRA KÖYLERDEN HASTASI OLAN DA ONUN KAPISINI ÇALMAMIŞMIDIR? HEMEN KALKARAK ONLARI EVİNDE AĞIRLAMIŞ, DERHAL ÖNLERİNE DÜŞEREK HASTANEYE ULAŞTIRMIŞTIR.BUNUNLADA KALMAYIP GEREKLİ ÇARŞAF, ELBİSE TEDARİKİ YAPARAK VE HATTA BURADA ANMASI AYIP TA OLSA ONLARIN KİRLİ-KANLI ELBİSELERİNİ YIKAYIP TEKRAR GETİREN VE HATTA EVİNDEN VE İŞİNDEN FERAGAT EDEREK GECELERCE HASTANELERDE HASTALARA REFAKATÇİ OLAN DA O DEĞİLMİDİR?

 

YAYKINDAN YADA BAŞKA KÖYLERDEN GELEN BAFRADA OKUYAN AMA KALACAK YERİ OLMAYAN ONLARCA ÖĞRENCİYİ BESLEYEN ONLARIN BAKIMI İLE İLGİLENEN GEREKTİĞİNDE ONLARA BİR ANNE ŞEFKATİYLE CEPLERİNE HARÇLIK KOYAN DA OYDU.

 

YA İSTANBULA GİDEN YADA İSTANBULDAN GELEN KALACAK YERİ OLMAYAN YADA CEBİNDE HARÇLIĞI OLMADIĞINDAN LOKANTADA YEMEK YİYECEK DURUMU OLMAYAN GARİBAN İNSANIMIZDA YİNE AYŞE’ NİN EVİNDE KARNINI DOYURMAMIŞMIDIR?

 

 

 

İNSANLARIMIZA BİR REHBER EDASINDA BAFRADA’Kİ ALIŞVERİŞLERİNDE YARDIMCI OLMUŞ,GEREK DÜĞÜN ALIŞVERİŞLERİNDE VE GEREKSE DİĞER İŞLERİNDE HEP YANLARINDA OLMUŞTUR.

 

DİĞER YANDAN KENDİ AİLESİNDEKİ AYRIŞMALARADA EL KOYARAK ONLARIN ŞU ACIMASIZ DÜNYADA PERİŞAN OLMALARINA GÖNLÜ RAZI OLMADIĞINDAN ABİSİNİN ELİNDEN TUTARAK YENİDEN EV OCAK, MAL MÜLK SAHİBİ YAPMIŞTIR.O KADAR İŞİ GÜCÜ ARASINDA HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ O KADAR MİSAFİRİNİ DE MAĞDUR EDEREK İSTANBUL VE ADAPAZARINDAKİ AKRABALARINI DA HER YIL ZİYARET EDEREK ONLARLA OLAN İLİŞKİLERİNİ DE AKSATMAMIŞTIR.

 

KIYMETLİ OKUYUCULARIM,

 

BÖYLE BİR İNSAN BİNLERCE KİŞİNİN CANI GÖNÜLDEN “ALLAH RAZI OLSUN,ALLAH NE MURADIN VARSA VERSİN, TUTTUĞUN ALTIN OLSUN” DİYE DUADA BULUNDUĞU BU GÜZEL İNSAN YÜCELMEZ VE YÜKSELMEZ DE NE OLUR.O KADAR GARİBAN İNSANI DOYURAN O KADAR MAĞDUR İNSANA YARDIMCI OLAN ONLARIN DERTLERİNİ KENDİNE DERT EDİNEN ONLARIN SIKINTILARINI GİDERMEDE KENDİSİ SIKINTI YAŞAYAN BU KARDEŞİME, ARKADAŞIMA O KADAR İNSANIN ETTİĞİ DUA SİZCE ONU YÜCELTEN YEGANE DAYANAK DEĞİLMİDİR.

 

DEĞERLİ OKUYUCULARIM;SİZLERİNDE ÇEVRESİNDE BÖYLE EFSANEVİ İNSANLAR VARDIR.BUNLARI HALKIN İÇİNDE ONORE EDELİM, YÜCELTELİM VE YÜKSELTELİM.HER DEVİRDE BÖYLE BÜYÜK İNSANLAR OLMUŞTUR VE OLACAKTIR.ALLAHIM BÖYLE İNSANLARIN SAYISINI ARTTIRSIN.SİZLERDE ÇEVRENİZDE Kİ AYŞE GÖKÇE ÇAĞLAR MİSALİ İNSANLAR HAKKINDA YAZILAR YAZIN SİTE YÖNETİCİLERİMİZ SEVE SEVE YAYINLASIN.

 

YENİ BİR KÖYÜMÜZDEN PORTRELER YAZI DİZİSİNDE BULUŞMAK ÜZERE KALIN SAĞLICAKLA. NECATİ İKİZ 0 537 746 51 12 13.10.2008 SAKARYA

 

Yorum ekle

Görüşleriniz Bizim İçin Önemli Teşekkür Ederiz...


LogomuzBayrağımız

Takvim

Mayıs 2022
P P S Ç P C C
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4