HizmetimizdeArmamız

Düşünceleriniz

 

Hüseyin CEYLAN ( 1985 yılında Yaykın’da imamdım )
1985 Yılında yaykın köyünde imam Hatiplik Görevime başladım.Yaykın köyü ve sakinleri hakkında yazacak o kadar şey varki bunu ilerleyen günlerde yazmaya çalışacağım ancak şu kadarını söylemeden geçemeyecegim.Önce bana bir anne şevkati ile kucak açan Yaykın köyü sakinlerine teşekkür ederim.Yaykın Köyü çok güzel.insanları çok güzel.Adam gibi adam derler ya işte o yaykına has söylenmiş bir sözdür.

Ben löküsü.çakal yokuşunu.Evimin altında kömüşlerin yaptığı zelzeleyi.Yaykında yaşadım.Yakın unutulmazda tiridi unutulurmu.ömer amcanın bal gibi sözü ile balları unutulurmu.Çakal yokuşundan köye kadar çizmelerle yürümek unutulurmu.Yan ali.ahmet.nihat kahya.çorçil.hatibin memet.ömer dayı.ismail.yusuf amca unutulurmu.hergün bir koyun veya inek uçardı yamalardan o etler unutulurmu.Okuttugum beni askerde bile mektupsuz bırakmayan.Boyabata gelerek beni ziyaret eden o pırıl pırıl Allahını kitabını büyük ve küçüğünü bilen o gençler unutulurmu.Unutamadım seni yaykın.Unutmayacagım.
19,20 yaşlarında genç bir imamdım.Köy yaşamını bilmiyor idim.İlk defa sabah namazı kıldıracam.Misafir olduğum evden kimseyi rahatsız etmemek için yalnız başıma zifiri karanlıkta eski camiye gittim.Mezarlığın içinde olduğundan korkuyor idim. Akünün başlıklarını taktım ezan okudum.Namaza kimse gelmedi.Bende namaza durdum.Okumaya başladım.Camide bir patırdı çatırdı.çok korktum.Zaten ne okuduğumuda bilmiyorum.Selam verdim.Birde baktımki çökölezler cilit atıyor camide.

Neyse tam gidecektim bir vatandaş geldi camiye.Dediki hocam ne yaptın,.Ezan okudum namaz kıldım.Hocam saatinize bakarmısınız dedi.Baktım saat 6 namaz vakti.Hocam birdefadaha bak saat kaç dedi.Ben gecenin karanlığında 12 olan saati 6 görerek ezan okumuşum.6 da bir defa daha okudum.İlk heycan.Üzüntü.Sitres olunca böyle oluyor. O SİNCABIDA ÖZLEDİM-O KÖYÜDE KEŞKE ESKİYE GİDEBİLSEMDE GENE 12 DE SABAH EZANI OKUSAM. daha yazmaya devam edeceğim. SİZLERİ SEVİYORUM. Harun KÖKSALAN Hocama selam…
…yaykın köyü imam hatiplik görevine atandım.Hiç köyde yaşamadığım için içimde bin bir türlü volkan kaynıyordu.Nasıl yapacaktım.Fenerle nasıl aydınlanacaktım.Çarşı pazar olmadan.park bahçe olmadan nasıl duracaktım.Bütün bunları düşündükçe uykularım kaçıyordu.İnanın çok gece eşimle beraber ağladığımız çok olmuştur.Ne kadar üzülsekte hayat merdivenlerini çıkmak.biryerlere tutunmak.hayatımızı idame ettirmek için mücadeleye devam etmemiz gerekti.Bu köyde yaşayan insanlara faydalı olacağımı. Genç kardeşlerimi yavrularımızı okutacagım aklıma gelincede rahatlıyordum.İşe çocuklardan başlamam lazımdı bende öyle yaptım.Kuş lastiği imalatına başladım ve köyün gençlerine kuş lastiği dagıttım.O dikenlik senin bu dikenlik benim kuş vurmaya başladık.Vurduğumuzda yoktu zaten.Bu faaliyetim çocuklarda kabül gördü ve beni sevmiye başladılar.Fakat köyde bir dedikodu.Bir imam geldi kendi çocuk çocuklarla kuş vuruyor.Allah sonumuzu hayır eder inşallah diye söylenmeler başladı.Ancak ben kulak asmadım.Devam dedim.Sonra çocuklara artık kuşların yavru yapacagını vurarsak yavruların annesiz kalacağını anlattım ve kuş vurmaya ara verirken onları okutmaya başladım.Camide iki sıra oluyorlardı.Çocuklar camide gamet yapmaya okumaya başlayınca köylülerimiz benim ne yapmak istediğimi anladılar ve bana teşekkür ederek helallik istemişlerdi.O Çocuklar beni askerliğimdede mektupsuz bırakmadı ve beni buldular.Çok Mutlu oldum.Bu siteye emeği geçenlere ve nikahını kıydığım kardeşime teşekkürler.ALLAHA EMANET OLUN…
Gazi KORKUT kardeşime.
Selamların en güzeli ile başlamak istiyorum.ESSELAMÜ ALEYKÜM VERAHMETULLAHİ VEBEREKATÜHÜ.ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN.
Kardeşim bu güzel siteyi kurup hizmete açtığın için,Kıymetli vakitlerini ayıdığın için,Yaykın köyü ve sıla aşığı olduğun için,Bu siteyle insanları zaman denilen tünelin içine koyarak geçmişe gezinti yaptırmayı sağladığın için,kardeşleri uzun yıllar sonra buluşturduğun için size ne kadar teşekkür etsem azdır.Allah emeğini zayi etmez inşallah.
Kardeş Üstad diyorya.İnsandır sanıyordum mukaddes yükü hamal. Sonunda ne rütbe var nede mal. Gökkubbede hoş bir seda bırakıyorsun.Bu çok önemli.Yazılarını.Röpörtajlarını çok beğendim.Hizmetinden dolayı sizi kutluyorum.Allah yar ve yardıncın ve yardımcımız olsun. ESSELAMÜ ALEYKÜM

Yorum ekle

Görüşleriniz Bizim İçin Önemli Teşekkür Ederiz...


LogomuzBayrağımız

Takvim

Mayıs 2022
P P S Ç P C C
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4