HizmetimizdeArmamız

Düşünceleriniz

 

Köyümüzün yıllar önceden yapılmış tarihi çeşmeleri, tertemiz buz gibi soğuk suları vardır

Başlıca çeşmelerimiz şunlardır

 

1. KAVUZON OLUĞU

Kavuzon aralığı mahallesi ile Merkez mahallesinin birleştiği bie derede gürgen ağaçlarının gölgesinde yıllardır buz gibi soğuk akan suyuyla canlara hayat veriyor.

 

2.KARA PINAR ÇEŞMESİ

Köyümüzün girişinde, aşağı mahallede bulunan bu tarihi çeşme yıllardır insanların ve hayvanların ihtiyacını karşılamaya devam ediyor.

 

3.KAYMA ÇARDAĞI ÇEŞMESİ

Yukarı mahallede bulunan bu çeşmeyi yıllar önce mahalle sakinleri yaptırmıştır.yakın zamanda restore edilerek hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

4.AYŞO’NUN OLUĞU

Gerçek adı DURSUN olan lakabı AYŞO olan bu çeşmeyi yaptıran zatı muhterem GERZE ilçemizin TİLKİLİK köyünden bir tecir ( hayvan alıp satan birisi ) köyümüzün çalca mevkisine 1985 de yaptırdığı bu çeşme o bölgelerde reçberlik eden ve hayvan otlatanların uğradığı güzel bir sudur.

 

 

 

5.ÇAKAÇ OLUĞU

Genelde yaylalarımızın olduğu bölge olan Hayvala mevkisinin girişinde bulunan bu suyumuz.geçtiğimiz yıllarda köyümüzden hayır sever vatandaşların yardımlarıyla ve Rasim Akça’ın çalışmalarıyla yeniden restore edilerek bu günkü halini almıştır.emeği geçenlerden ALLAH razı olsun.

 

 

6.TEREL OLUĞU

Bu tarihi suyumuzda buz gibi bir kaynağa sahipdir. Hayvala bölgemizde Yaylalarımızın yakınında olan su yaz kış sürekli akarak bu bölgede bulunan bostanların su ihtiyacını karşılamakta ve gelip geçenlerin içmeden geçmediği tabii özelliğe ve güzelliğe sahiptir.

 

 

 

7. KADI OLUĞU

Bu güzel çeşmemizde yine hayvala bölgesinin sınırlarının sonlarındadır.estetik bir yapıya sahip olan su doğallığı ile dikkat çekiyor
diğerleri gibi bu suyumuzda gerçekten içildiği zaman dişleri sızlatan bir soğukluğa sahiptir.Eğer yolunuz Yaykın Köyümüze düşerse bu sularımızdan içmeden geçmeyin kesinlikle tavsiyemizdir.

 

Yorum ekle

Görüşleriniz Bizim İçin Önemli Teşekkür Ederiz...


LogomuzBayrağımız

Takvim

Mayıs 2022
P P S Ç P C C
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4