HizmetimizdeArmamız

Düşünceleriniz

 

YAYKIN KÖYÜ’NÜN COĞRAFİ DURUMU

1-Komşuları ve siyasi durumu:Sinop’a 96 Km mesafededir.Dikmen İlçesine ise 25 Km mesafede olan yaykın Köyü, Karakoyun, Yumaklı, Çevikli,Üçpınar, Cevizdere,Uzunkız Köyleri ile komşudur. Kaş,Kaymaçardağı, Kavzonaralığı,  Aşağı Mahalle den oluşan 4 mahallesi vardır.Önceden bir yayla olan Çobangerişi ,yeni adıyla Deresuyu Mahallesi Köyümüzün 5.mahallesi olmuştur.Köy dağınık bir yerleşim alanında 130 hanedir.

2-Yeryüzü Şekilleri :Çevrenin en büyük ve en toplu köylerinden olmasına rağmen eğimi ve engebesi oldukça fazladır.Köy için de düz bir alan bulmak biraz zordur.Yerleşim alanı Kanlıçay(Güzelce Çay) kıyılarından Gölyerine kadar uzanır.

3-İklimi :Karadeniz iklim türü hakimdir.Genellikle ılıman olan köyde Lodos,Gündoğusu, Karayel rüzgarları her zaman mevcuttur.Yağmurlar bilhassa ilkbaharda ve yavaş yavaş yağmasına rağmen aniden bastıran ve zarar verici set yağan yağmurlarada rastlanır.Baharlarda sisli,dumanlı ve nemli bir hava olurken, yazın sıcak ve kuru bir günün akşamı serin ve hatta üşütücü olabilmektedir.Kışları ılık olup, karla kaplı olduğu gün sayısı ortalama 15-20 günü geçmez.

4-Toprakları verimliliği ve bitki örtüsü.İsfendiyar dağlarının yamaçlarına kurulmuş olan yaykın Köyünde arazi kıraç olup kuru tarım yapılmaktadır.Eğimin fazla ve su yataklarının düşük oluşu dolayısıyla sulama yapılmasına engeldir.En çok ekilen ürünler ,buğday, mısır, arpa, nohuttur.Patates, fasulye ve diğer bahçe ürünleri de ekilmekle birlikte ticari amaç yoktur.Ayva,Ceviz,Elma , Armut, Erik, ıhlamur, kiren (Kızılcık) ağaçları dağlarda, Köyün içinde ve kıyılarında serbestçe bulunan ürünü değerli ağaç türleridir.Ancak bu ağaçların meyvelerinden planlı bir şekilde istifade edilmez.

Yaykın Köyü aynı zamanda bir orman köyüdür.Ağaç türleri olarak Köknar, Çam, kayın, Meşe, ıhlamur ve Kızılcık bulunmaktadır.Şimdi çalıların hakim olduğu ‘Çalca’ gibi yerlerde, bundan 60-70 sene önce çok büyük ve kalın ağaçların olduğu yaşlılarca ifade edilmektedir.

 

5-Akar ve Durgun Suları:Arazide yer altından çıkan kaynak sulara rastlanır.Ancak debileri çok yüksek olmayan bu sulardan içme suyu olarak faydalanılır.Ayrıca Yumaklı Köyü ile Yaykın’ı ayıran  Kanlıçay baharlarda ve sel olduğu zaman insanlar ve hayvanlar için tehlike arz eder.Çayda yaz aylarında az da olsa alabalık  bulmak mümkündür.

6-Mesire yerleri ve tabii güzellik: Yaz aylarında 20-30 ailenin göç ettiği Hayvala(Ayvalan) yaylası bir mesire yaridir.Suyu buz gibidir.Orman havası bulmak mümkündür.Etrafı dağlar ve ormanlarla kaplıdır.Önceden Orman karakolu olan Gölyeri’nin tepe noktası düz ve piknik için en uygun alandır ama yolu biraz uzundur.Karakoyun köyüne giderken Kanlıçay’ın çizdiği mendereslerde derin vadiler açmasıyla ormanın eşliğinde büyüleyici manzaralar sunar.

Not: KÖYÜMÜZÜ GENEL ÖZELLİKLERİYLE TANITAN BU YAZI DİZİSİ KÖYÜMÜZÜN MEDARI İFTİHARI SİMAV MÜFTÜSÜ SAYIN ŞÜKRÜ İKİZ’İN www.yaykinkoyu.net ADLI SİTESİNDEN HOŞGÖRÜSÜNE SIĞINILARAK ALINTI YAPILMIŞTIR.SONSUZ TEŞEKKÜRLER HOCAM GAZİ KORKUT (ADMİN)

Yorumlar   

0 #1 Samed 11-08-2017 19:35
yaykın köyünde gürcü ve çerkesler varmıdır yoksa hepsi türkmüdür ?
Alıntı

Yorum ekle

Görüşleriniz Bizim İçin Önemli Teşekkür Ederiz...


LogomuzBayrağımız

Takvim

Ocak 2022
P P S Ç P C C
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5